LAKÓÉPÜLETEK EGYSZERŰ BEJELENTÉSE

A lakóépületek építését és bővítését az ún. egyszerű bejelentés szabályrendszere szerint kell megtenni, amely lényegesen eltér az építési engedélyezési eljárástól. Ez az eljárás a nevében ugyan „egyszerű”, de valójában bonyolultabb az építési engedélyezési eljárástól, és nem minősül közigazgatási hatósági eljárásnak.

Az egyszerű bejelentésre vonatkozó előírások a 2016. január 1-jei bevezetését követően több alkalommal is változtak. A jelenlegi, 2022. augusztus 17-től érvényben lévő szabályozás szerint egyszerű bejelentéshez kötöttek az alábbi építési tevékenységek:
1. legfeljebb 300 m² összes hasznos alapterületű új lakóépület építése,
2. műemlék kivételével meglévő lakóépület 300 m² összes hasznos alapterületet meg nem haladó méretűre bővítése,
3. 300 m² összes hasznos alapterületet meghaladó új lakóépület építése, amennyiben
  • az építtető természetes személy,
  • az építési tevékenységet saját lakhatásának biztosítása céljából végzi
  • a megépült új lakóépület egy lakásnál többet nem tartalmaz.
4. műemlék kivételével meglévő lakóépület 300 m² összes hasznos alapterületet meghaladó bővítésére irányuló építési tevékenység, amennyiben
  • az építtető természetes személy és
  • az építési tevékenységet saját lakhatásának biztosítása céljából végzi.
5. az előbbi építési munkákhoz szükséges tereprendezés, támfalépítés.

Az ezektől eltérő építési tevékenységekhez építési engedélyt kell kérni.

A 155/2016. (VI.13.) számú kormányrendelet előírásai értelmében az egyszerű bejelentés dokumentumait az ÉTDR-en kell benyújtani az illetékes építésfelügyeleti hatóságnak. 

Az építtető az egyszerű bejelentés során nem kap építési engedélyt. Az eljárás során az építésfelügyeleti hatóság azt ellenőrzi, hogy az egyszerű bejelentés tartalma megfelel-e a rendeletben foglaltaknak, a dokumentáció építési előírásoknak való megfelelőségét a hatóság nem vizsgálja. Az országos és helyi építési szabályok betartása a tervező felelőssége!

Amennyiben a dokumentáció megfelel a rendeletben foglaltaknak, az építési hatóság egy tájékoztatást küld a hiánytalan bejelentésről. Az építési tevékenység a hiánytalan bejelentés időpontjától számított 15 nap elteltével kezdhető meg.
Ha a bejelentés hiányos, úgy az építésfelügyeleti hatóság 8 napon belül tájékoztatja az építtetőt vagy képviselőjét
  • arról, hogy a hiányos bejelentés nem minősül egyszerű bejelentésnek,
  • az építési tevékenység bejelentés nélküli folytatásának jogkövetkezményeiről, valamint
  • a bejelentés vagy melléklete hiányairól.
Ebben az eljárási formában hiánypótlást nem írnak ki. Amennyiben hiányos a dokumentáció, a hiányosságok megszűntetése után új eljárást kell indítani.

Ha az építési tevékenységet nem természetes személy és nem saját lakhatásának biztosítása céljából végzi, az építtető köteles az építész tervezőt tervezői művezetésre megbízni. A kötelező tervezői művezetés feltételeit tervezési szerződésben kell rögzíteni.
A tervezői művezető az építési folyamatot a helyszínen legalább 6 alkalommal figyelemmel kíséri és az elektronikus építési naplóban eseti bejegyzést tesz.

Az építtető az építési tevékenységet a bejelentés benyújtását követő naptól számított 15 nap elteltével, naplóvezetési kötelezettség esetén az elektronikus építési napló készenlétbe helyezését követően kezdheti meg.

Ha az építőipari kivitelezési tevékenységet a bejelentéstől eltérően kívánják folytatni, akkor ezt a szándékot az eltérő megvalósítás kezdő napját megelőző napon, a változást bemutató kivitelezési dokumentáció elektronikus építési naplóba történő feltöltésével, eseti bejegyzéssel egyidejűleg kell megtenni, ha a változás
  • az épület alaprajzi méretét,
  • az épület beépítési magasságát,
  • a lakások, önálló rendeltetési egységek számát vagy
  • az épület telken belüli elhelyezkedését érinti.
Ha az egyszerű bejelentés a saját lakhatás biztosítása céljából valósul meg, akkor az építési tevékenység
  • építési napló vezetése és az egyszerű bejelentési dokumentációtól való eltérés bejelentése,
  • tervezői művezetés, valamint
  • tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás nélkül végezhető.
Az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének, bővítésének megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítványt az építtető kérelmére az építésfelügyeleti hatóság állítja ki.

A hatósági bizonyítvány kiállítása iránti eljárás ügyintézési határideje 35 nap.
A hatósági bizonyítványt az építésfelügyeleti hatóság tájékoztatásul megküldi
  • a települési önkormányzat polgármesterének hivatali kapun keresztül,
  • az állami és az önkormányzati adóhatóságnak hivatali kapun keresztül,
  • az ingatlanügyi hatóságnak ÉTDR felületen.
A közel nulla vagy annál kedvezőbb energiaigénnyel (röviden KNE) kapcsolatos előírásokat 2024. június 30-tól kell alkalmazni. Addig a 2020. december 31. napján hatályos épületenergetikai előírásokat kell alkalmazni, azzal, hogy az építtető választhatja a közel nulla vagy annál kedvezőbb energiaigénnyel kapcsolatos előírások alkalmazását.